Asgari Ücretle Çalışanın Konut Kredisi Alması

Elbette ki her kişinin bir ev sahibi olma hayali bulunuyor. Fakat farklı sebeplere ve maddi durumlara bağlı olarak bu pekte mümkün olmamaktadır.  Günümüzde yapılan bankacılık işlemleri ile birlikte, aslında kira öder gibi ev sahibi olabilmeniz de mümkün oluyor. Bu da elbette ki konut kredisi kapsamında sizlere destekçi olmaktadır. Uzun vade seçeneği ile asgari ücretle çalışanın konut kredisi alması bile mümkün olmaktadır. Asgari ücret her ne kadar ev sahibi olabilmek isteyen kişilere zorluk çıkarsa da uzun vade seçenekleri ve uygun ödeme miktarları ile bu mümkün hale gelmektedir. 120 aya varan vade seçenekleri ile ev sahibi olabilirsiniz. Elbette ki bu durumda faiz oranları biraz yüksek olsa da seçim sizlere kalmış oluyor. Düzenleme ise, evde yaşayan tüm kişilerin gelirlerinin toplanması ve yarısının alınması şeklinde ödeme oluşturulmaktadır. Bir evin fiyatının %80’nini geçmemesi gerekmektedir.

Ortalama olarak 100. 000 TL’ye bir ev satın almak istiyorsanız, bankanın sizlere sunacağı konut kredisi ise 80.000 TL olarak belirlemektedir. 120 ay vadeye bölündüğünde ise, hane gelirinin yarısından fazla olmaması ortaya çıkmaktadır. Ev geliri, 2000 TL ise, yarısı 1000 TL olarak belirlenecek ve taksit tutarının bunu geçmemesi gerekmektedir. Bu konuda sizlere yardımcı olarak, nasıl konut sahibi olabileceğinizden bahsedelim.

Asgari ücretle konut kredisi almak
Asgari ücretle konut kredisi almak

Tek gelir ile ev sahibi olmak

Asgari ücret 2020 TL olup, aylık taksit miktarının 1010 TL’yi geçmemesi gerekmektedir. 120 ay vade ile her ay 1010 TL ödemek için, bankaya olan toplan borcunuzun 78.000 TL olması gerekiyor. 100.000 TL ev sahibi olabilmek için bu durumda maalesef, belirli bir peşinat ödemeniz gerekiyor. 100.000 TL için, 80.000 kredi verileceğinden dolayı, 45.000 TL kadar nakit karşılamanız, asgari ücret ile ev sahibi olabilmenize yardımcı oluyor.

Kredi notunuzun yüksek olması gerek

Tabi ki müşterilerin bu krediye sahip olabilmesi için, bankalar ile geçmiş finansal durumlarının da iyi olması gerekmektedir. Kredi notunuz bu konuda büyük bir öneme sahip olurken, daha önce kırmızı kalem çekilmiş ise, maalesef kredi imkânlarından 5 yıl boyunca yararlanabilmeniz mümkün olmuyor. Bu durumda ise, ilk olarak yasal takibin bitirilmesi ve daha sonra kredi başvurularında bulunulması gerekiyor. Yasal takibi olan kişilerin kredileri ret cevabı alırsa eğer, kredi puanları yine düşme durumunda kalacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir