Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Çeşitli ihtiyaçlarımıza yönelik olarak bankalar kendi hizmetlerimizden yararlanabilme adına ilk olarak hesap açma işlemini gerçekleştirmemizi isterler. Bankalar üzerinden açılan hesap işlemleri maaş müşterisi olmamıza yönelik veya bankanın çeşitli hizmetlerinden faydalanabilmemize yöneliktir.

Banka hesabı açmak
Banka hesabı açmak

Peki, bankalar üzerinden hesap açma işlemi nasıl gerçekleştirilir? Banka hesabı açmak için gerekli belgeler nelerdir? Soruları birçok kişi tarafından yöneltilmektedir. Konuyla alakalı olarak hesap açma işlemleri genellikle banka şubeleri üzerinden gerçekleştirilmekte olup her banka yasal sınırlar çerçevesinde en az 18 yaşını doldurmuş bireysel müşterileri doğrudan muhatap kabul etmektedir. 18 yaşının altında olan kişilerin velisi, vasisi vb. yasal takipçileri ile muhatap kabul etmektedir.

Hesap açma işlemi banka şubeleri içerisinde yer alan bireysel müşteri hizmetleri yetkilisi aracılığı ile yapılmakta olup bank personeli hesap açma işlemine karşılık bir takım evrakları talepte bulunacak olan kişiden istemektedir. Bu cihetle bulunduğunuz muhitte yer alan banka şubelerine gitmeden önce mutlaka yanınızda nüfus cüzdanını bulundurmanız gerekmektedir. Birçok banka nüfus cüzdanı ile hesap açma işlemini gerçekleştirmektedir.

Hesap açma işleminde bazı bankalar nüfus cüzdanının yanında aynı zamanda ikametgâh adresini gösteren belge veya talepte bulunan kişinin adına düzenlenmiş bir adet fatura ile başvurmalarını da isteyebilir. Bu cehitle banka üzerinden hesap açma işlemini gerçekleştirmeden önce mutlaka bankanın web sitesi üzerinden veya telefon bankacılığı aracılığı ile ne gibi evrakların istenildiği öğrenilmesi gerekmektedir.

Banka hesabı açmak için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra banka şubesinde bulunan bireysel müşteri hizmetleri yetkilisine maaş hesabı mı bireysel hesap mı açacağınızı bildirmeniz gerekmektedir. Maaş hesabına yönelik olarak çalıştığınız firma bilgileri sizden istenebilir.

Eğer firma bilgileri bildirilmez ise bankanın firmanız için sunmuş olduğu avantajlardan maruz kalabilirsiniz. Özellikle para transferi, düşük faizli kredi ve kredi kartı gibi ürünleri bankalar genellikle kendi müşterilerine cazip koşullar ile sunmaktadır. Bu bağlamda maaş hesabı açtırmak istediğinizi mutlaka belirtmeniz gerekmektedir.

Bunun dışında bireysel hesap açtırmak istediğiniz zaman hemen hemen her banka artık hesaba yönelik olarak belirli masrafı siz değerli müşterilerinden talep etmektedir. Bunun önüne geçmek için hesabınız üzerinden mutlaka otomatik ödeme talimatı veriniz, bunu yapmanız takdirde banka sizden herhangi bir ücret talebinde bulunmaz.

Yararlanılan kaynak:

Ücretsiz Bireysel Mevduat Hesap Nasıl Açılır, Yöntemleri

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir