Ekonomide J Eğrisi Nedir?

J harfinin nasıl yazıldığım düşünün. İlk olarak, kaleminiz kâğıda değdiği anda eliniz aşağıya doğru hafif eğimli bir çizgi çeker. Bu çizgi kısa zamanda bir gülümseme şeklini alan bir eğriye döner ve yukarıya doğru büyük bir kuyrukla uzar. J harfini yazmak bize, bir iyileşmenin ardından gelen gücü anımsatır ve pek çok uzman, bir ülkenin ticaret açığının dövizdeki düşmeye bu şekilde yanıt vereceğine inanır. Döviz hareketlerinin işlem etkinlikleri üzerinde büyük bir etkisi vardır. Birçok iktisatçının teorisine göre, bir döviz çok büyük bir düşüş yaşadıktan sonra ülkenin ticaret açığı, iyileşmeden önce daha kötü bir hale gelir.

En temel düzeyde, dövizler işlemle ilgili arz ve talep yüzünden hareket eder. New York’taki bir giyim perakendecisinin Madison Bulvarı’nda bulunan bir butikte satılmak üzere el yapımı İtalyan takım elbiseler ithal etmesi gerektiğinde, o veya bu noktada, perakendecinin siparişin parasını ödemek için ABD doları satıp Euro satın alması gerekir. Eğer Euro önemli ölçüde düşerse, İtalyan takım elbise imalatçısı Amerikalılardan daha fazla takım elbise siparişi alır, ama hemen değil, çünkü Amerikan perakendecilerinin döviz kurunun düştüğünü fark etmeleri, mevcut stoklarım satmaları, katalogları almaları, tasarımları tartışmaları ve yeni bir sipariş vermeden önce fiyat pazarlığı yapmaları biraz zaman alır.

J eğrisi nedir
J eğrisi nedir

Başka ülkelerden ithalat yapan Avrupa’daki şirketler döviz kurundaki düşmenin acısını neredeyse anında hissederler çünkü mevcut sipariş ve ödemeleri tamamlanana kadar ithal ettikleri miktarı uyarlayamazlar. Zayıf döviz bir ülkenin işlem etkinliklerine eninde sonunda yardımcı olur fakat önce mutlaka biraz zarar verir.

Kivi Nedir?

Kivi, Yeni Zelanda dövizinin lakabıdır çünkü ulusal bir sembol olan uçamayan kuşlar bu ülkenin yerlisidir. ABD dolarına çoğu kez papel veya yeşil denir, İngiliz poundundan sterlin veya sadece pound diye bahsedilir. Kanada doları loonie (loon: dalgıç kuşu, Kanada’da bulunan popüler bir su kuşudur) diye bilinirken Avustralya dolarından Aussie (Avustralyalı) diye bahsedilir. Bu lakapları tanımaya başlayalım çünkü dövizlerin resmi isimleriyle alternatifli olarak kullanılırlar.

Kaldıraç Nedir?

Kaldıracı anlamak ve kontrol etmek, döviz piyasasında kazananlarla kaybedenleri birbirinden ayırır. Kaldıraç hemen hemen her zaman iki yönü keskin bıçak olarak tarif edilir ve bu tarif haksız da sayılmaz. Bu, spekülatörlerin çoğunu döviz piyasasına çeken şeydir ama aynı zamanda onları geri de döndürür. Kaldıraç kullanmak, avantaj kazanmak için bir şeye dayanmak anlamına gelir. İşlem yaparken, yatırımınızı büyük göstermek için müşterilerine, anaparalarının üzerinde 50 kat kaldıraç sunar ki bu, bir dealerın 2000 dolar ile 100.000 dolar değerindeki bir dövizi kontrol edebileceği anlamına gelir. Kulağa harika geliyor değil mi? Eğer yatırımınızın değeri yüzde 2 artarsa, ilk yatırımınıza göre yüzde 100’lük bir getiri ile 2000 dolar kazanırsınız (100,000 doların yüzde 2’si). Fakat durun bakalım-döviz, sizin lehinize hareket edebildiği kadar kolay bir şekilde sizin aleyhinize de hareket edebilir, yani yüzde 100’lük kazanç yüzde 100’lük kayıp anlamına da gelebilir. Dolayısıyla kaldıracın kontrol edilmesi gerekir. Sırf broker size o kadar kaldıraç sundu diye hepsini tüketmek zorunda değilsiniz. Bir kutu dolusu çikolatalı kurabiye alsanız hepsini bir oturuşta yer misiniz? Belinizin kalınlaşmasını istemiyorsanız yemezsiniz. Döviz piyasasında ayakta kalan profesyonel traderlar genellikle, herhangi bir işlem için hesaplarının yüzde 5 İnden fazlasını riske atmazlar ve kaldıracın aşağı yönlü riskini sınırlamak için stoplar kullanmak iyi bir yöntem olabilir.

Marj Nedir?

Marj, kaldıraca bakmanın bir diğer yoludur. Bir önceki örnekte, 2000 dolar 100.000 dolar değerinde dövizi kontrol ediyordu, yani 1’e 50 kaldıraç kullanabilmek için yüzde 2’lilc marj teminatı gerekiyordu. Marj, pozisyonunuzda kaybedebileceğiniz azami miktar değildir çünkü azami kaybınız, pozisyonunuzun gerçek boyutuna bağlıdır. Marj, hesabınızdaki her açık pozisyon için ne kadar ayırmanızı gerektirdiğidir. Teminat tamamlama çağrısı halinde, hesabınız pozisyonları aktif tutmak için marj gerekliliklerinin altında kalırsa, açık pozisyonların bazılarını veya hepsini kapatacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir