Kredi Kartı Borcunuzu Nasıl Yapılandırırsınız?

Birikmiş kredi kartı borcunuzu yapılandırmaya yönelik olarak bankalar ve varlık yönetim şirketlerine başvurulabilir.

Esasen bu kuruluşlar sadece kredi katları için değil tüketici kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi gibi farklı kredi türleri için de yeniden yapılandırma imkânı sunmaktadırlar. Sadece kredi kartı borcu değil daha başka tür borçlarınız varsa hepsini tek bir kalemde toplayıp yapılandırmayı da düşünebilirsiniz. Örneğin, varlık yönetim şirketlerinde kredi kartı borcu yapılandırma işlemi ana hatları itibarıyla şu şekilde çalışmaktadır:

Kredi kartı borcu yapılandırması kredi kartının anapara borcu, faizi, o güne kadar oluşmuş masraflarını içeren güncel bir bakiye üzerinden konuşulmaya başlanır. Bu güncel bakiye eğer siz bu borcu hemen kapatmak istiyorsanız iki taraf arasında da başlangıç noktasındadır. Buna bir peşin indirimi uygulayarak varlık yönetim şirketinde veya bankada indirim ödeyerek borcunuzu peşin olarak kapatabilirsiniz.

Ancak, yapılandırma esas itibarıyla peşin kapatılamayan borçlar için söz konusudur. Varlık yönetim şirketleri genel olarak hem indirim hem vade uygulamaktadırlar. Fakat bu durum borcun ne kadar yeni olarak takibe düştüğüne bağlı olarak değişmektedir.

Standart bir kredi kartı borcu yani 3.000 lira civarında bir kredi kartı borcunda anaparanın altında bir anlaşma olmaz ve bunun içinde 12 aya kadar bir taksit yapılması veya belirli bir ödemesiz dönemden sonra taksitlendirilmesi gibi yapılandırma modelleri vardır.

Borçluların en çok tercih ettiği vade 24 aya bölmektir. Yani 3.000 lira civarında kredi kartı borcu olan bir borçlu bunu aylık 100 liralık taksitler şeklinde ödemeyi tercih eder. Bu da yaklaşık 30 ay yani iki buçuk yıllık bir süre alır. Kredi kartı borcu daha düşükse, örneğin 1.500 lira civarındaysa genel olarak yapılan uygulama aylık taksitlerin belirli bir limitten, örneğin 50 liradan, daha düşük olmaması şeklindedir.

Çok düşük taksitler takip sıkıntısı yaratmakta ve ekonomik olmamaktadır. Kredi kartı borcunun yapılandırılmasında borçlular kendi imkanlarına ve bütçelerine göre vadeyi ve indirimi belirleyerek en doğru karar verecektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir