Kredi Kartı Limitini Yükseltmenin Yolları

Kredi kartı limitleri müşterinin düzenli gelirine göre banka yetkilileri tarafından belirleniyor. Tüketiciye bir müşteri limiti belirleniyor, düzenli gelirine göre tabi. Örneğin, bankanın belirlediği limitiniz 10.000 TL olsun kredi kartı için. Bizim o bankadan farklı iki tane kredi kartımız varsa bunların toplamı 10.000’i aşmayacak şekilde yani birinci kartımız örneğin 7.000 lira, ikinci kartımız 3.000 lira olabiliyor ama 3.500 olamıyor çünkü tanımlanan bir limitimiz var bunu aşamıyoruz.

Tüketiciler bu limiti arttırmak için nasıl yollar izleyebilirler?

Eğer banka kendiliğinden sizi arayıp limitinizi yükseltmek istemediyse limit arttırmak istediğiniz bankanın şubesine gidip, gelir beyanında bulunup limitinizi arttırmak isteyebilirsiniz. Bunu tabi telefon bankacılığı yoluyla da gerçekleştirebilirsiniz ancak bu durumda banka sizden faks yoluyla gelir beyanı isteyecektir. Bunu göndererek limitinizi arttırmayı isteyebilirsiniz. Bu gelir belgeniz gittikten sonra banka yetkilileri tarafından daha önceki kredi kartı harcamalarınız, tabi ki gelir belgeniz çok önem taşıyor, bunun dışında kredi kartı harcamalarınız, diğer kredi ödemeleriniz gibi Kredi Kayıt Bürosu’nda tutulan kredi skorunuz değerlendirilerek kredi limitinin arttırılıp arttırılamayacağının cevabı size gelir.

kredi kartı limit yükseltme
kredi kartı limit yükseltme

Limit konusunda BDDK’nın aldığı belirli hükümler olduğunu da biliyoruz. Biraz da bundan bahsedebilir miyiz?

Biraz önce de belirttiğimiz gibi tek kriter gelir değil. BDDK’nın da aldığı bazı kararlarla daha önceki kredi kartı ödemeleri çok belirleyici olabiliyor, kredi kartı harcamaları da çok belirleyici olabiliyor ve kredi kartı borcu öderken eğer yılda üç defa dönem borcunun yarısını ödersek kredi kartımız limit artırımına kapanıyor ve nakit çekim yasağı da uygulanıyor. Kredi kartımızdan nakit de çekemiyoruz. Bu durumda kredi limitinizi tabi ki arttıramıyoruz. Bu yüzden kredi kartı kullananların ay sonunda dönem borçlarının en az yarısını ödemeleri ya da yarısından daha fazlasını ödemeleri gerekiyor eğer limit arttırmak istiyorlarsa. Limit arttırmadan önce evvelki kredi kartı ödemelerimize dikkat etmemiz gerekiyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir