Kredi Ön Onay Nedir?

Kredi başvurusunda bulundunuz ve telefonunuza “kredinizin ön onayı verilmiştir” şeklinde bir mesaj geldi. Konu hakkında bilgi sahibi değilseniz aklınıza ilk gelecek olan soru “kredi ön onay nedir?” olacaktır. Bu sorunun cevabını tüm detayları ile yazımızda bulabilirsiniz. Yazımızın başında belirtmemiz gereken önemli bir husus var. Telefonunuza ya da e posta adresinize  “kredinize ön onay verildi” şeklinde iletilen her mesajın içindeki linke kesinlikle tıklamayın. Bilmediğiniz adreslerden gelen bu linklere tıklamanız halinde bilgilerinizin çalınması ve dolandırılma ihtimaliniz bulunmaktadır.

Kredi ön onay, adı ile müsemma bir başvuru değerlendirme aşamasıdır. Genellikle bankaların mobil, internet ve telefon bankacılığı veya SMS kredi başvurusu hizmetlerinden yararlanarak yaptığınız başvurular için yapılan değerlendirmenin ilk aşama sonucu, ön onay olarak adlandırılır. Ön onay, sizin kredi verilmeye uygun bir müşteri olup olmadığınıza karar verilmesidir. Özellikle bireysel ihtiyaç kredilerinde, başvurunuza ön onay çok hızlı bir şekilde gelebilir. Bu kadar kısa sürede nasıl değerlendirildiğinizi düşünüyorsanız, başvuru yaptığınız bankanın elinde finansal sicil bilgilerinizin olduğunu bilmelisiniz. Bireysel kredilerin başvurularının alınmasının ardından Findeks kredi notunuz esas alınarak bir ön değerlendirme yapılır.

kredi ön onay hakkında bilmeniz gerekenler
kredi ön onay hakkında bilmeniz gerekenler

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks kredi notunuz birkaç farklı kritere bağlı olarak belirlenir. Bankaların ortaklaşa kullandıkları bir puanlandırma sistemi olan Findeks, bankaların sizin nasıl bir müşteri olduğunuza karar vermesine yarar. Findeks kredi notunuz belirli bileşenlerden oluşur ve bu bileşenlerin her birinin kredi notunuzun oluşmasında değişen miktarlarda katkısı olur. Findeks kredi notunuzun bileşenleri ve notunuzdaki katılım oranları aşağıdaki gibidir.

  • %35 – Kredili Ürünlerinizi Ödeme Alışkanlıklarınız
  • %35 – Mevcut Hesap ve Borç Durumunuz
  • %11 – Yeni Kredili Ürün Açılışlarınız
  • %10 – Kredi Kullanım Yoğunluğunuz
  • %9 – Diğer unsurlar

Findeks kredi notunuz 0 ile 1900 arasındadır. 1 ile 699 arasında puanı olan grup çok riskli, 700 ile 1099 arasındaki puana sahip grup riskli, 1100 ile 1499 arasındaki puana sahip grup az riskli, 1500 ile 1699 arasındaki puana sahip grup iyi, 1700 ile 1900 arasındaki puana sahip grup çok iyi olarak sınıflandırılmıştır. Kredinize hızlı bir şekilde ön onay verilmesi için puanınızın 1100’den yukarıda olması gerekir. Size bildirilen ön onay, kesin onay anlamına gelmez. Diğer bir deyişle ön onay, başvuru yaptığınız krediyi kesinlikle kullanabileceksiniz demek değildir. Ön onayı takiben başvuru yaptığınız banka sizden ilave bilgi ve belge isteyebilir. Siz bu bilgi ve belgeleri teslim ettikten sonra asıl inceleme süreci başlar. Banka bu aşamadan sonra değerlendirmeyi hem findeks kredi notunuz, hem banka nezdindeki kredi siciliz hem de sunduğunuz evraklara göre devam ettirir. Kredi başvurunuz bu aşamada olumlu bulunursa kredinizi kullanabilmeniz için bankanın ilgili şubesine davet edilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir