Maaşa Göre Ne Kadar Kredi Alabilirim

Banka kredilerinden yararlanmak isteyenler maaşa göre kredi limiti hakkında bilgi almak isterler. Krediler, nakit ihtiyacını gidermek için kullanılan bir finansal yöntemdir. Durum böyle olunca mmaşlı çalışanların ne kadar kredi alacağı önemli bir mesele haline geliyor.

Maaşlı olarak çalışanların çekebileceği kredi miktarı yasalarca belirlenmiştir. Bankalarda bu yasalar çerçevesinde müşterilerinin ihtiyacını karşılamak ve aynı zamanda ödeyebilecekleri miktarda krediyi onlara sağlamak amacıyla bu limiti aşmamaktadırlar.

Maaşa Göre Kredi Limiti Hesaplama

Çalışanlara aylık kazancına göre kredi verilmektedir. Kredi çekildiğinde ödenecek aylık miktar, kazandıkları ücretin maksimum %50’sini geçmemesi gerekmektedir. Böylece vatandaşlar hem ödeyebilecekleri kadar kredi alacaklar hem de banka müşterisine ödeyebileceği rakamda kredi vermiş olacaktır. Bu rakam üzerinde çeşitli faktörlerde etki göstermektedir. Kişilerin kredi notu bu faktörlerin başında yer almaktadır. Bunun dışında daha önceden çektiği kredinin devam etmesi durumunda alınabilen kredi tutarı da düşecektir. Dolayısıyla ödeyeceğiniz kredi taksiti maaşın yüzde 50 sini hiçbir zaman geçmeyecektir.

Kredi Alımında Kredi Notunun Etkisi

Kredi notu, kişinin finansal geçmişinin bir özetini vermektedir. Dolayısıyla bankalar da kredi notu düşük olan kişilere kredi vermeyecek veya az miktarda kredi almalarını sağlayacaktır. Kredi notu yüksek kişilerin finansal geçmişlerinde düzenli ödemeler yaptığını düşünerek kredisini onaylayacaktır. Dolayısıyla kredi notu yüksek kişiler bankalar için en düşük riskteki müşteriler anlamına gelmektedir.

Maaşa Göre Kredi Limiti Hesaplama Nasıl Yapılır
Maaşa Göre Kredi Limiti Hesaplama

Memurlar ve Emekliler Maaşına Göre Ne Kadar Kredi Alabilir

Kamu çalışanları ve emeklilerin maaşlarını devletten almaktadırlar. Bu nedenle bankalar için en az risk taşıyan müşteri grubunda yer alırlar. Bankalar memur ve emekliler için arada çeşitli kredi kampanyaları düzenlemektedirler. Avantajlı faiz oranları ve ödeme kolaylığı gibi bir çok promasyonlar sunarlar. Emekli ve memurların da alacağı kredi miktarı sınırlandırılmıştır. Bankalar genel olarak yine aldıkları maaşların yarısı miktarında geri ödemeli kredi vermektedir.

Maaşa Göre Kredi Hesaplama Örneği

Farz edelim ki bir memurun aylık geliri 4000 TL olsun. Bu memur kredi başvurusunda bulunduğunda alacağı kredinin geri ödemesi en yüksek olarak 2000 TL olacaktır. Bu durumda maaşa göre kredi limiti hesaplanır. Faiz oranı 1,94 ve 36 ay vade ile bir banka, bu kişiye en fazla toplam 48.400 TL civarında kredi verecektir. Kişi kredi geri ödemesi yaparken aylık 2000 TL ödeyecektir. Toplam geri ödeme miktarı ise 72.000 TL civarında olacaktır.

Banka Maaş Müşterisi Alacağı Kredi Miktarı Farklımı

Bu sorunun cevabı hayır olacaktır. Çünkü bankanın vereceği miktar yine yukarıda belirttiğimiz ve hesapladığımız gibi olacaktır. Fakat aylık maaşı düzenli olarak tek bankaya yattığı için çeşitli avantajları olacağı kesindir. Bu nedenle kredi arayışında iken önceliği maaşınızın yattığı bankaya verirseniz hem kredinizin çıkma olasılığı artacak hem de bankanın size vereceği avantajlardan yararlanabileceksiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir