Milli Gelir Göstergelerinin Piyasalara Etkisi

Milli gelir göstergeleri, belirli bir üç aylık dönem tamamlandıktan 70 ile 90 gün sonra açıklandığı için para, döviz ve sermaye piyasasında ani ve sert değişimlere yol açmaz. Çünkü piyasa oyuncuları ekonominin gidişini gözlemledikleri için beklentiler çok önceden satın alınmış olur. Buna rağmen milli gelir göstergelerindeki değişim trendleri diğer makro ekonomik göstergeleri ve piyasaları etkiler.

Türkiye’nin cumhuriyet dönemi boyunca ortalama büyüme hızı yüzde 5 dolayındadır. Belirli bir yıldaki büyüme hızı bu oranın altında olduğunda faiz oranlarının düşürülmesi gündeme gelebilir. Çünkü faiz oranları gerileyince tüketici, işletme ve yatırım kredilerinin kullanımı artar ve büyüme ivmesi güçlenir.

Faiz oranlarının düşüşü kısa vadeli portföy sermayesinin girişini azaltabileceği için kurlar bir süre yükselme eğilimine girebilir.

Milli Gelir Gösterge Piyasa

Düşük büyüme oranları, ekonominin geleceği hakkındaki endişelere yol açtığında bono piyasasında faiz oranlarını yükseltir.

Milli Gelir Göstergelerinin Piyasalara Etkisi

Bu yükseliş, hazine bonosu ve devlet tahvillerinin değerini düşürür. Düşük büyüme oranı, hisse senedi borsa endekslerinin yatay seyir izlemesine yo! açabilir. Çünkü ekonomide iç ve dış talep daha düşük hızda arttığında, borsaya kote edilmiş şirketlerin üç aylık kârlarındaki artış hızı da düşmüş olur,

Yüzde 5’in üstündeki büyüme oranları borsa endeksini yükselten bir etki yapar. Büyüme dönemlerinde talebin ve satışların canlanması, şirket kazançlarını artırdığı için hisse senetleri daha fazla ilgi görür. Aynı süreçte, yabancı sermaye girişi de arttığı için, kurlardaki artış eğilimi zayıflar ve lira değerlenir.

Piyasalar, milli gelir göstergelerine tepki verirken, büyümenin sürdürülebilir olup olmadığını da büyüteç altına alır. Ekonomi büyürken, enflasyon oranı ve cari işlemler açığı da yükseliyorsa, faiz oranlarının yükselmesi gündeme gelebilir. Bu beklenti borsadaki yükselişi bir noktaya kadar frenleyebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir