Öz Kaynak Nedir ve KOBİ’ler Ne Kadar Öz Kaynak Kullanmalı?

KOBİ’lerin ne kadar öz kaynak kullanmaları gerektiğini bu yazımızda inceleme altına alıyoruz.

KOBİ’lerin bilançolarından en az %40 düzeyinde öz kaynak bulundurmaları doğru olur. Ama bir oran tüm KOBİ’lere uygun gelmez. Her iş kolunun öz kaynak ihtiyaçları farklı olabiliyor. Özellikle öz kaynağın sabit kıymetlere bağlı olmaması da hayati önem taşıyor. Öz kaynağı sabit kıymetlere bağlamış iseniz bu kaynak borç ödemede hiçbir işe yaramaz. Dolayısıyla, öz kaynağın nakit olması da aynı derecede önemli. Buna dikkat edilmesi gerekiyor.

Özellikle kâr marjı yüksek olan firmaların borçlanarak büyümeleri mümkün olabiliyor. Ama özellikle öz kaynak özellikle kriz dönemlerinde KOBİ’ler için hayat suyu anlamını taşıyor. Çünkü, kriz dönemlerinde bankalar veya borç verenler borç vermek istemeyebilirler. Bu durumda firmanın kendi hayatiyetini sürdürebilecek kadar öz kaynağa sahip olması gerekiyor. Öz kaynağı az olan firmalar özellikle kriz dönemlerinde çok kolay zor duruma düşebilirler. Bu nedenle firmada yeterli miktarda ve likit ve öz kaynak bulundurmak hayati önem taşıyor.

Öz Kaynak Nedir
Öz Kaynak Nedir

Firmaların öz kaynakları o firmaların demiri ve harcıdır. Yani, krizlerde finansal depremlerdir. Eğer bir depremde yaptığınız yapının ayakta kalmasını istiyorsanız ona yeterli demir ve harcı koymanız gerekiyor.

Aynı şekilde krizlerde firmanızın ayakta kalmasını istiyorsanız kriz sırasında firmada yeterli miktarda öz kaynak olacağını her zaman göz önünde bulundurmak gerekiyor. Elbette krizlerin ne zaman olacağını bilmek mümkün değil ama tedbirli olmak her zaman işe yarıyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir