Sanayi Üretimi Nedir ve Endeks

Sanayi Üretimi: Sanayi ve imalat sanayisi göstergeleri, her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de milli gelir istatistiklerinden sonra en çok önem verilen ekonomik göstergedir. Milli gelir istatistiklerinin açıklanmasında 70 gün ile 90 gün arasında bir gecikme süresi varken sanayi endeksinde bu süre 38 gündür. Borsaya ve para piyasalarına yatırım yapanlar ekonominin yönünü belirlemek için sanayi üretim endeksine bakar.

En erken açıklanan sanayi göstergesi olan imalat sanayisi kapasite kullanım oranında, gecikme süresi 20 güne kadar düşer.

Sanayi üretimi nedir
Sanayi üretimi nedir

Sanayi üretim endeksi, imalat sanayisi, madencilik ve elektrik, gaz, su sektörlerini kapsar. Toptan ve perakende ticaret ile ulaştırma sektörlerindeki değişim de genellikle sanayi sektörüne paraleldir.

Herhangi bir üç aylık dönemde sanayi üretimindeki değişim, aynı yönde olmak üzere ve 2-3 puan farkla milli gelir büyüme oranlarında da gerçekleşir. Sanayi üretim endeksi, geleceği tahmin için oluşturulan modellerin başlangıç noktasıdır. Eğilim ve güven endeksleri sanayi üretim endeksiyle karşılaştırıldıktan sonra açıklanır. Sanayi göstergeleri öncü göstergeler endeksinin hesaplanmasında önemli bir rol oynar. Sanayi ciro endeksi, gelecek aylar hakkında ipuçları da sağlar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir