Trade Dünyası Artık Hız İstiyor

Çabuk Kar için Hızlı ve Öfkeli

Hız satar. Hızlı ve Öfkeli filmini düşünün elbette sadece hız şeytanlarının sevebileceği filmlerden biri. Eğer 1954’te gösterilen orijinal filmi veya bir sürü devam filminden birini görmediyseniz bu aslen, caddelerde yapılan araba yarışlarının illegal yer altı dünyasının bir parçası olarak cesur numaralarla manevralar yapan modifiye edilmiş arabalarla ilgili çok abartılı, testosteron dolu, adrenalin pompalayan bir seri filmdir. Hızlı ve Öfkeli: Tokyo Yarışı 60 milyon dolar gişe hasılatı yapsa da filmin 2001, 2003 ve 2009 versiyonlarının her biri 100 milyon dolardan fazla para kazandı. Eleştirmenler tarafından ciddi eleştirilere maruz kalsa da bu franchise, 10 milyondan fazla sinema seyircisinin filmi sevdiğini kanıtlayarak büyük bir başarı yakaladı.

Trade Dünyası Artık Hız İstiyor
Trade Dünyası Artık Hız İstiyor

Demek Bir Tradersiniz?

Eğlence dünyasının bir diğer büyük vuruşu Grand Theft Auto (GTA-Araba Hırsızlığı) video oyunu franchiseıdır. Chinatown’dan kurgu şehir San Andreas’a kadar her yerde geçen 14 farklı başlıkla birlikte bu oyun dünya çapında 120 milyon kopyadan fazla sattı. Bu oyunlar öyle büyük bir vurgundur ki 2009’da Guinness Rekorlar Kitabı tüm zamanların En İyi 50 oyun konsolu listesinde, etkisi ve mirasının kalıcılığına dayanarak GTA’yı 3 numaraya koydu. Bu oyun sadece Süper Mario Kart (1 numara) ve Tetris’m (2 numara) gölgesinde kalmıştı.

Bu filmler ve video oyunları hızla başarılı olan insanlara hitap eder. Ne var ki, Hızlı ve Öfkeli’yi izlemek veya GTA’yı oynamaktan hiç haz almayan bizler bile, hıza sandığımızdan daha fazla bağımlı olduğumuzu görebiliriz. Birçok insanın zamanın para demek olduğuna inandığı bir dünyada daha hızlı her zaman daha iyidir.

Hız arzusu traderlar arasında çok daha yaygındır. Çoğu insanın bilgisayar ekranı başında oturmaya, tonlarca kahve içmeye ve günde 24 saat işlem yapmaya ne zamanı ne de zihinsel kapasitesi vardır ki bu da kısa vadeli işlemleri çekici bulma nedenlerinin bir parçasıdır. Fakat hız arayanlarla ondan kaçanları ayıran şey sadece zaman değildir. Bazı insanlar işlemi stoplar ve sınırlarla koymayı, sonra da dışarı çıkıp golf oynamayı ve işlemin kendi kendisine çalışmasına izin vermeyi tercih ederken diğerleri sadece işlemin kendi lehlerine hızlı bir şekilde hareket etmesini izlemenin verdiği adrenalin hücumuyla başarılı olurlar. Her ne kadar çoğu insan karanlık bir odada oturup işlem yapmaktansa golf oynamayı kesinlikle tercih edeceğini söylese de gerçekte, canlı bir işlemimiz olunca bazılarımız kendimizi ekrandan bir türlü koparamayız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir